- SKU:
- BARCODE: 4065166039109
- VENDOR: Pack Lane Wool
Rico Creative Chenillove Beige 011 - 100g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Rico Creative Chenillove Best Chenille Ever Knitting and Crochet Yarn Rico Creative Chenillove is a soft yarn made from an even thread with a dense chenille structure. The yarn consists of 100% polyester. The velvety surface of the yarn feels luxurious and soft. It is perfect for delicate baby skin.
| Brand Name | Rico |
|---|---|
| Yarn Name | Creative Chenillove |
| Shade Code | 011 |
| Shade Name | Beige |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 110 metres |
| Colour | Brown |
| Blend | 100% Polyester |
| Needle Size | 4mm - 5mm |
| Knitting Tension | 12 stitches and 20 rows for a 10x10cm tension square using 4mm - 5mm needles |
| Hook Size | 4mm - 5mm |
| Crochet Tension | 14 stitches and 14 rows for a 10x10cm tension square using 4mm - 5mm hook |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

