- SKU:
- BARCODE: 5060115301039
- VENDOR: Pack Lane Wool
Woolcraft New Fashion Chunky 225 Fawn - 100g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
New Fashion Chunky by Woolcraft is a high quality premium acrylic knitting yarn which is available in a range of colour shades. Woolcraft New Fashion Chunky is a very popular yarn that provides great quality at a fantastic price.
| Brand Name | Woolcraft |
|---|---|
| Yarn Name | New Fashion Chunky |
| Shade Code | 225 |
| Shade Name | Fawn |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 150 metres |
| Colour | Beige |
| Blend | 100% Acrylic |
| Needle Size | 6mm |
| Knitting Tension | 15 stitches and 20 rows for a 10x10cm tension square using 6mm needles |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

