- SKU:
- BARCODE: 5024723605637
- VENDOR: Pack Lane Wool
Hayfield Bonus Chunky Mahogany 563 - 100g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Sirdar Bonus Chunky is a wonderfully soft 100% acrylic yarn available in an excellent range of colours. Choose from soft natural shades and more vibrant hues to knit cosy winter accessories, and garments can be knitted up, this hard-wearing yarn will keep your knits looking their best even after machine washing.
| Brand Name | Hayfield |
|---|---|
| Yarn Name | Hayfield Bonus Chunky |
| Shade Code | 563 |
| Shade Name | Mahogany |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 137 metres |
| Colour | Brown |
| Blend | 100% Acrylic |
| Needle Size | 6.5mm |
| Knitting Tension | 14 stitches and 19 rows for a 10x10cm tension square using 6.5mm needles |
| Hook Size | 6mm |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

