- SKU:
- BARCODE: 4065166039383
- VENDOR: Pack Lane Wool
Rico Ricorumi Nilli Nilli - Cream 002 - 25g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Rico Ricorumi Nilli Nilli Chenille Yarn We are happy to introduce Ricorumi Nilli Nilli to you. The yarn as a sweet 25g ball has a matt sheen and a dense chenille structure that makes it super soft and fluffy.
| Brand Name | Rico |
|---|---|
| Yarn Name | Ricorumi Nilli Nilli |
| Shade Code | 002 |
| Shade Name | Cream |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 25g |
| Length | 65 metres |
| Colour | Cream |
| Blend | 100% Polyester |
| Needle Size | 3mm |
| Knitting Tension | 19 stitches and 40 rows for a 10x10cm tension square using 3mm needles |
| Hook Size | 3mm |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

