- SKU:
- BARCODE: 5034533088964
- VENDOR: Pack Lane Wool
Stylecraft Squeeze Me DK - Golden Yellow 5618 - 100g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Experience the luxurious softness and versatility of Stylecraft 5618 Golden Yellow Squeeze Me Chenille DK yarn, perfect for creating cozy blankets, stylish garments, and more. Elevate your knitting and crochet projects with this premium chenille yarn today! Whether you're creating cosy blankets, snuggly garments, or plush toys, Squeeze Me will add a touch of luxury and comfort to every stitch.
| Brand Name | Stylecraft |
|---|---|
| Yarn Name | Squeeze Me DK |
| Shade Code | 5618 |
| Shade Name | Golden Yellow |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 200 metres |
| Colour | Yellow |
| Blend | 100% Polyester |
| Needle Size | 4mm |
| Knitting Tension | 14 stitches and 26 rows for a 10x10cm tension square using 4mm needles |
| Hook Size | 4mm |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

