- SKU:
- BARCODE: 5055559639978
- VENDOR: Pack Lane Wool
James C Brett Emotions DK Trust EM08 - 150g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
| Brand Name | James C Brett |
|---|---|
| Yarn Name | Emotions DK |
| Shade Code | EM08 |
| Shade Name | Trust |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 150g |
| Length | 435 metres |
| Colour | Blue, Green, Mixed, Orange |
| Blend | 100% Acrylic |
| Needle Size | 4mm |
| Knitting Tension | 22 stitches and 28 rows for a 10x10cm tension square using 4mm needles |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

