- SKU:
- BARCODE: 5054714582098
- VENDOR: Pack Lane Wool
Sirdar Jewelspun with Wool Chunky Ocean Gem 209 - 200g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Sirdar Jewelspun Chunky Knitting and Crochet Yarn Self Patterning Yarn Sirdar Jewelspun With Wool is a chunky yarn sister for incredibly popular self-striping Sirdar Jewelspun. With the same hand dyed, handspun look, Jewelspun With Wool has a touch of soft wool for extra warmth. Cast-on lightweight, easy-care, chunky Sirdar Jewelspun With Wool and transform simple quick-knit chunky patterns and textured chunky stitches with effortless stunning stripes. Sirdar Jewelspun With Wool is a cosy, self-striping, lightweight, machine-washable wool blend. The stripes appear as you knit, in the direction of your rows, and will appear narrower in a circular knit than in a pieced design. Sirdar Jewelspun With Wool has incredible meterage too; you can make a cosy hat and generous co-ordinating snood with just one ball.
| Brand Name | Sirdar |
|---|---|
| Yarn Name | Jewelspun with Wool Chunky |
| Shade Code | 209 |
| Shade Name | Ocean Gem |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ball Weight | 200g |
| Length | 300 metres |
| Colour | Blue, Mixed, Pink, Purple |
| Blend | 20% Wool 80% Acrylic |
| Needle Size | 6.5mm |
| Knitting Tension | 14 stitches and 19 rows for a 10x10cm tension square using 6.5mm needles |
| Hook Size | 6.5mm |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

