- SKU:
- BARCODE: 5054714378486
- VENDOR: Pack Lane Wool
Sirdar Jewelspun Glowing Garnet 848 - 200g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Sirdar Jewelspun is a blend of colours that is variegated to mimic the popular hand-spun look. This light weight Aran yarn is ideal for autumn/winter season and comes in a selection of opulent rich colours that are machine washable and suitable for all sorts of knitting and crochet projects alike.
| Brand Name | Sirdar |
|---|---|
| Yarn Name | Jewelspun |
| Shade Code | 848 |
| Shade Name | Glowing Garnet |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 200g |
| Length | 500 metres |
| Blend | 100% Acrylic |
| Needle Size | 5mm |
| Knitting Tension | 18 stitches and 24 rows for a 10x10cm tension square using 5mm needles |
| Hook Size | 5mm |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

