- SKU:
- BARCODE: 5055559632368
- VENDOR: Pack Lane Wool
James C Brett Funny Feetz with Bamboo 4 Ply FZB15 - 100g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
| Brand Name | James C Brett |
|---|---|
| Yarn Name | Funny Feetz with Bamboo |
| Shade Code | FZB15 |
| Shade Name | |
| Yarn Weight | 4 Ply |
| Ball Weight | 100g |
| Length | 400 metres |
| Colour | Green, Mixed, Blue, Cream |
| Blend | 25% Polyamide 50% Wool 25% Bamboo |
| Needle Size | 3.25mm |
| Knitting Tension | 28 stitches and 36 rows for a 10x10cm tension square using 3.25mm needles |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

