- SKU:
- BARCODE: 4050051561605
- VENDOR: Pack Lane Wool
Rico Ricorumi DK Rose 008 - 25g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
For intarsia, amigurumi and super-sharp stitch definition, Rico’s Creative Ricorumi DK is a yarn to get excited about. Made of 100% cotton 25g ball of yarn, this smooth-finished yarn comes in a range of vivid colours for you. Durable and machine-washable, this yarn is also great for knitting toys.
| Brand Name | Rico |
|---|---|
| Yarn Name | Ricorumi DK |
| Shade Code | 008 |
| Shade Name | Rose |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 25g |
| Length | 58 metres |
| Colour | Pink |
| Blend | 100% Cotton |
| Needle Size | 3mm - 4mm |
| Hook Size | 3mm |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

