- SKU:
- BARCODE: 5060019096895
- VENDOR: Pack Lane Wool
James C Brett Rustic With Wool Aran Stone DAT9 - 400g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
| Brand Name | James C Brett |
|---|---|
| Yarn Name | Rustic With Wool Aran |
| Shade Code | 09 |
| Shade Name | Stone |
| Yarn Weight | Aran |
| Ball Weight | 400g |
| Length | 695 metres |
| Colour | Cream |
| Blend | 3% Viscose 20% Wool 77% Acrylic |
| Needle Size | 5mm |
| Knitting Tension | 18 stitches and 24 rows for a 10x10cm tension square using 5mm needles |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

