- SKU:
- BARCODE: 5024723754878
- VENDOR: Pack Lane Wool
Sirdar Snuggly DK Cloud 487 - 50g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Sirdar Snuggly DK Snuggly DK 50g The UK’s favourite baby hand knit yarn, Snuggly DK has a softness that babies love and comes in a wide range of colours, spot dyes and trendy colour twists. Snuggly DK is easy care and will keep its quality through machine washing and tumble drying.
| Brand Name | Sirdar |
|---|---|
| Yarn Name | Snuggly DK |
| Shade Code | 487 |
| Shade Name | Cloud |
| Yarn Weight | DK |
| Ball Weight | 50g |
| Length | 165 metres |
| Colour | Grey |
| Blend | 55% Nylon 45% Acrylic |
| Needle Size | 4mm |
| Knitting Tension | 22 stitches and 28 rows for a 10x10cm tension square using 4mm needles |
| Hook Size | 4mm |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

