- SKU:
- BARCODE: 5060115305839
- VENDOR: Pack Lane Wool
Woolcraft Pebble Chunky CO20 White - 200g
Taxes included.
Guaranteed Safe Checkout
Description
Woolcraft Pebble Chunky is a fabulous brand new addition to the Woolcraft range of yarns and as usual provides excellent quality for an amazing price! A stunning range of yarn shades where the yarn is twisted to create stunning results. Pebble Chunky will knit to most chunky knitting patterns, ideal for Children's and Adults knitwear.
| Yarn Name | Woolcraft Pebble Chunky |
|---|---|
| Shade Code | C020 |
| Shade Name | White |
| Yarn Weight | Chunky |
| Ball Weight | 200g |
| Length | 320 metres |
| Colour | Black, Grey, Brown Mixed, |
| Blend | 100% Acrylic |
| Needle Size | 6mm |
| Crochet Hook | 4mm |
| Knitting Tension | 14 stitches, 20 rows to 10cm on 6mm needles |
Shipping & Returns
- Free shipping on orders over £30
- Standard delivery within 2–5 business days
- Easy 30-day returns
- Return items in original condition for a full refund
Standard delivery within 2–5 business days
Return items in original condition for a full refund

